Para bobsleigh winners: Jason Sturm (#1) / Annija Krumina (#2)
December 1 & 2, 2017: PWC #2 in Lake Placid
Para bobsleigh winners: Christopher Stewart (#1) / Corie Mapp (#2)
January 18 & 19: PWC #3 in Innsbruck
Para bobsleigh winners: Corie Mapp (#1) / Alvils Brants (#2)
January 25 & 26: PWC #4 in Oberhof
Para bobsleigh winner: Corie Mapp (2 times)
February 1 & 2: PWC #5 (final) in St. Moritz
Para bobsleigh winners: Christopher Stewart (#1) / Arturs Klots (#2)
Curling
2018 Winter Olympics and Paralympics (Curling)
December 5 – 10, 2017: 2017 Olympic Qualification Event in Plzeň[3]
Men: Both Italy (Skip: Joël Retornaz) and Denmark (Skip: Rasmus Stjerne) have qualified to compete at the 2018 Winter Olympics.
Women: Both China (Skip: Wang Bingyu) and Denmark (Skip: Madeleine Dupont) have qualified to compete at the 2018 Winter Olympics.
February 8 – 25: Curling at the 2018 Winter Olympics[4]
Men's winners: United States (Skip: John Shuster); Sweden (Skip: Niklas Edin); Switzerland (Skip: Peter de Cruz)
Women's winners: Sweden (Skip: Anna Hasselborg); South Korea (Skip: Kim Eun-jung); Japan (Skip: Satsuki Fujisawa)
Mixed Doubles winners: Canada (Kaitlyn Lawes & John Morris); Switzerland (Jenny Perret & Martin Rios); Norway (Kristin Skaslien & Magnus Nedregotten)
Note: Norway was given the bronze medal here, due to a doping offense by Alexander Krushelnitskiy. As the result, both Anastasia Bryzgalova and Krushelnitskiy has their medals taken away from them.[5]
March 10 – 17: Wheelchair curling at the 2018 Winter Paralympics[6]
Winners: China (Skip: Wang Haitao); Norway (Skip: Rune Lorentsen); Canada (Skip: Mark Ideson)
International curling championships
October 6 – 14, 2017: 2017 World Mixed Curling Championship in Champéry[7]
Scotland (Skip: Grant Hardie) defeated Canada (Skip: Trevor Bonot), 8–5, to win Scotland's first World Mixed Curling Championship title.
The Czech Republic (Skip: Jaroslav Vedral) took third place.
November 2 – 9, 2017: 2017 Pacific-Asia Curling Championships in Erina, New South Wales[8]
Men: South Korea (Skip: Kim Chang-min) defeated China (Skip: Zou Dejia), 9–8, to win South Korea's third Men's Pacific-Asia Curling Championships title.
Japan (Skip: Yusuke Morozumi) took third place.
Women: South Korea (Skip: Kim Eun-jung) defeated Japan (Skip: Satsuki Fujisawa), 11–6, to win South Korea's second consecutive and fifth overall Women's Pacific-Asia Curling Championships title.
China (Skip: Jiang Yilun) took third place.
November 17 – 25, 2017: 2017 European Curling Championships in St. Gallen[9]
Men: Sweden (Skip: Niklas Edin) defeated Scotland (Skip: Kyle Smith), 10–5, to win Sweden's fourth consecutive and 11th overall Men's European Curling Championships title.
Switzerland (Skip: Peter de Cruz) took third place.
Women: Scotland (Skip: Eve Muirhead) defeated Sweden (Skip: Anna Hasselborg), 6–3, to win Scotland's third Women's European Curling Championships title.
Italy (Skip: Diana Gaspari) took third place.
March 3 – 10: 2018 World Junior Curling Championships in Aberdeen[10]
Men: Canada (Skip: Tyler Tardi) defeated Scotland (Skip: Ross Whyte), 6–5, to win Canada's 19th Men's World Junior Curling Championships title.
Switzerland (Skip: Jan Hess) took third place.
Women: Canada (Skip: Kaitlyn Jones) defeated Sweden (Skip: Isabella Wranå), 7–4, to win Canada's 12th Women's World Junior Curling Championships title.
China (Skip: WANG Zixin) took third place.
March 17 – 25: 2018 Ford World Women's Curling Championship in North Bay, Ontario[11]
Canada (Skip: Jennifer Jones) defeated Sweden (Skip: Anna Hasselborg), 7–6, to win Canada's second consecutive and 17th overall World Women's Curling Championship title.
Russia (Skip: Victoria Moiseeva) took third place.
March 31 – April 8: 2018 World Men's Curling Championship in Las Vegas[12]
Sweden (Skip: Niklas Edin) defeated Canada (Skip: Brad Gushue), 7–3, to win Sweden's eighth World Men's Curling Championship title.
Scotland (Skip: Bruce Mouat) took third place.
April 21 – 28: 2018 World Mixed Doubles and Senior Curling Championships in Östersund[13][14]
Mixed Doubles: Switzerland (Sven Michel & Michèle Jäggi) defeated Russia (Daniil Goriachev & Maria Komarova), 9–6, to win Switzerland's second consecutive and seventh overall World Mixed Doubles Curling Championship title.
Canada (Kirk Muyres & Laura Crocker) took third place.
Senior Men: Canada (Skip: Wade White) defeated Sweden (Skip: Mats Wranå), 8–2, to win Canada's 10th Men's World Senior Curling Championships title.
United States (Skip: Jeff Wright) took third place.
Senior Women: Canada (Skip: Sherry Anderson) defeated United States (Skip: Margie Smith), 5–4, to win Canada's second consecutive and 12th overall Women's World Senior Curling Championships title.
Switzerland (Skip: Dagmar Frei) took third place.
2017–18 Curling Canada season of champions
November 6 – 12, 2017: 2017 Home Hardware Road to the Roar in Summerside[15]
Men's "A" Side winner: British Columbia (Skip: John Morris)
Men's "B" Side winner: Alberta (Skip: Brendan Bottcher)
Women's "A" Side winner: Ontario (Skip: Krista McCarville)
Women's "B" Side winner: Ontario (Skip: Julie Tippin)
Note: All winners here have qualified to compete at the 2017 Roar of the Rings tournament.
December 2 – 10, 2017: 2017 Tim Hortons Roar of the Rings in Ottawa[16]
Men: Alberta (Skip: Kevin Koe) defeated Manitoba (Skip: Mike McEwen), 7–6.
Women: Ontario (Skip: Rachel Homan) defeated Alberta (Skip: Chelsea Carey), 6–5.
Note: Koe and Homan would represent Canada at the 2018 Winter Olympics in curling.
January 2 – 7: 2018 Canad Inns Canadian Mixed Doubles Trials in Portage la Prairie[17]
Kaitlyn Lawes and John Morris defeated both Valerie Sweeting and Brad Gushue, 8–6.
Note: Both Lawes and Morris would represent Canada at the 2018 Winter Olympics in mixed doubles curling.
January 11 – 14: 2018 Continental Cup of Curling in London, Ontario[18]
Team North America defeated Team World, 30.5–30 points, to win their third consecutive and ninth overall Continental Cup of Curling title.
January 13 – 21: 2018 Canadian Junior Curling Championships in Shawinigan[19]
Men: British Columbia (Skip: Tyler Tardi) defeated Northern Ontario (Skip: Tanner Horgan), 8–4, to win British Columbia's second consecutive and sixth overall Men's Canadian Junior Curling Championships title.
Women: Nova Scotia (Skip: Kaitlyn Jones) defeated Quebec (Skip: Laurie St-Georges), 5–3, to win Nova Scotia's fifth Women's Canadian Junior Curling Championships title.
Note: Both Tardi and Jones would represent Canada at the 2018 World Junior Curling Championships.
January 27 – February 4: 2018 Scotties Tournament of Hearts in Penticton[20]
Manitoba (Skip: Jennifer Jones) defeated Manitoba wildcard (Skip: Kerri Einarson), 8–6, to win Manitoba's ninth Scotties Tournament of Hearts title.
Note: Jennifer Jones would represent Canada at the 2018 Ford World Women's Curling Championship.
March 3 – 11: 2018 Tim Hortons Brier in Regina[21]
Canada (Skip: Brad Gushue) defeated Alberta (Skip: Brendan Bottcher), 6–4, to win his second consecutive Tim Hortons Brier title. Also, Gushue defended his title as Team Canada, instead of representing Newfoundland and Labrador here.
Note: Brad Gushue would represent Canada at the 2018 World Men's Curling Championship.
2017–18 World Curling Tour and Grand Slam of Curling
August 3, 2017 – April 29, 2018: 2017–18 World Curling Tour and Grand Slam of Curling Seasons[22][23]
September 5 – 10, 2017: 2017 GSOC Tour Challenge in Regina[24]
Men: Brad Gushue (skip) defeated Steffen Walstad (skip), 9–1, to win Newfoundland & Labrador's first Men's GSOC Tour Challenge title.
Women: Valerie Sweeting (skip) defeated Anna Hasselborg (skip), 6–5, to win Alberta's second consecutive Women's GSOC Tour Challenge title.
October 24 – 29, 2017: 2017 Masters of Curling in / Lloydminster[25]
Men: Brad Gushue (skip) defeated Niklas Edin (skip), 8–4, to win his second Masters of Curling title.
Women: Jennifer Jones (skip) defeated Kerri Einarson (skip), 6–5, to win her first Masters of Curling title.
November 14 – 19, 2017: 2017 Boost National in Sault Ste. Marie, Ontario[26]
Men: Bruce Mouat (skip) defeated Kim Chang-min (skip), 9–4, to win Scotland's first Men's Boost National title.
Women: Jennifer Jones (skip) defeated Casey Scheidegger (skip), 8–7, to win Manitoba's first Women's Boost National title.
January 16 – 21: 2018 Meridian Canadian Open in Camrose[27]
Men: Peter de Cruz (skip) defeated Niklas Edin (skip), 4–3, to win their first Men's Meridian Canadian Open title.
Note: This men's event was the first time that a non-Canadian team has won this title.
Women: Chelsea Carey (skip) defeated Michelle Englot (skip), 10–5, to win Alberta's second consecutive Women's Meridian Canadian Open title.
March 16 – 19: 2018 Elite 10 (March) in Port Hawkesbury[28]
Mike McEwen (skip) defeated Brad Gushue (skip), 4–1, to win Manitoba's second Elite 10 title.
April 10 – 15: 2018 Players' Championship in Toronto[29]
Men: Kevin Koe (skip) defeated Niklas Edin (skip), 6–2, to win Alberta's 12th Men's Players' Championship title.
Women: Jamie Sinclair (skip) defeated Jennifer Jones (skip), 7–2, to win United States' first Women's Players' Championship title.
April 24 – 29: 2018 Humpty's Champions Cup in Calgary[30]
Men: Brad Gushue (skip) defeated Glenn Howard (skip), 8–2, to win Newfoundland & Labrador's first Men's Humpty's Champions Cup title.
Women: Rachel Homan (skip) defeated Kerri Einarson (skip), 7–6, to win Ontario's second consecutive Women's Humpty's Champions Cup title.
Figure skating
2018 Winter Olympics (Figure skating)
February 9 – 23: Figure skating at the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang[31]
Men's winners: Yuzuru Hanyu; Shoma Uno; Javier Fernández
Pairs winners: Germany (Aliona Savchenko & Bruno Massot); China (Sui Wenjing & Han Cong); Canada (Meagan Duhamel & Eric Radford)
Ice dance winners: Canada (Tessa Virtue & Scott Moir) (World Record); France (Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron); United States (Maia Shibutani & Alex Shibutani)
Team winners: Canada; Olympic Athletes from Russia; United States
International figure skating events
January 15 – 21: 2018 European Figure Skating Championships in Moscow[32]
Men's winner: Javier Fernández
Ladies' winner: Alina Zagitova
Pairs winners: Russia (Evgenia Tarasova & Vladimir Morozov)
Ice dance winners: France (Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron)
January 22 – 27: 2018 Four Continents Figure Skating Championships in Taipei[33]
Men's winner: Jin Boyang
Ladies' winner: Kaori Sakamoto
Pairs winners: United States (Tarah Kayne & Daniel O'Shea)
Ice dance winners: United States (Kaitlin Hawayek & Jean-Luc Baker)
March 5 – 11: 2018 World Junior Figure Skating Championships in Sofia[34]
Junior Men's winner: Alexey Erokhov
Junior Ladies' winner: Alexandra Trusova
Junior Pairs winners: Russia (Daria Pavliuchenko & Denis Khodykin)
Junior Ice dance winners: Russia (Anastasia Skoptsova & Kirill Aleshin)
March 19 – 25: 2018 World Figure Skating Championships in Milan[35]
Men's winner: Nathan Chen
Ladies' winner: Kaetlyn Osmond
Pairs winners: Germany (Aliona Savchenko & Bruno Massot)
Ice dance winners: France (Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron)
2017–18 ISU Grand Prix of Figure Skating
October 20 – 22: 2017 Rostelecom Cup in Moscow[36]
Men's winner: Nathan Chen
Ladies' winner: Evgenia Medvedeva
Pairs winners: Russia (Evgenia Tarasova & Vladimir Morozov)
Ice dance winners: United States (Maia Shibutani & Alex Shibutani)
October 27 – 29: 2017 Skate Canada International in Regina, Saskatchewan[37]
Men's winner: Shoma Uno
Ladies' winner: Kaetlyn Osmond
Pairs winners: Canada (Meagan Duhamel & Eric Radford)
Ice dance winners: Canada (Tessa Virtue & Scott Moir)
November 3 – 5: 2017 Cup of China in Beijing[38]
Men's winner: Mikhail Kolyada
Ladies' winner: Alina Zagitova
Pairs winners: China (Sui Wenjing & Han Cong)
Ice dance winners: France (Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron)
November 10 – 12: 2017 NHK Trophy in Osaka[39]
Men's winner: Sergei Voronov
Ladies' winner: Evgenia Medvedeva
Pairs winners: China (Sui Wenjing & Han Cong)
Ice dance winners: Canada (Tessa Virtue & Scott Moir)
November 17 – 19: 2017 Internationaux de France in Grenoble[40]
Men's winner: Javier Fernández
Ladies' winner: Alina Zagitova
Pairs winners: Russia (Evgenia Tarasova & Vladimir Morozov)
Ice dance winners: France (Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron)
November 24 – 26: 2017 Skate America in Lake Placid, New York[41]
Men's winner: Nathan Chen
Ladies' winner: Satoko Miyahara
Pairs winners: Germany (Aliona Savchenko & Bruno Massot)
Ice dance winners: United States (Maia Shibutani & Alex Shibutani)
December 7 – 10: 2017–18 Grand Prix of Figure Skating Final in Nagoya[42]
Men's winner: Nathan Chen
Ladies' winner: Alina Zagitova
Pairs winners: Germany (Aliona Savchenko & Bruno Massot)
Ice dance winners: France (Gabriella Papadakis & Guillaume Cizeron)
2017–18 ISU Junior Grand Prix
August 23 – 26: JGP #1 in Brisbane
Note: There was no junior pairs event here.
Junior Men's winner: Alexei Krasnozhon
Junior Ladies' winner: Alexandra Trusova
Junior Ice Dance winners: Russia (Sofia Polishchuk & Alexander Vakhnov)
August 31 – September 2: JGP #2 in Salzburg
Note: There was no junior pairs event here.
Junior Men's winner: Camden Pulkinen
Junior Ladies' winner: Anastasia Tarakanova
Junior Ice Dance winners: United States (Christina Carreira & Anthony Ponomarenko)
September 6 – 9: JGP #3 in Riga
Junior Men's winner: Mitsuki Sumoto
Junior Ladies' winner: Daria Panenkova
Junior Pairs winners: Russia (Apollinariia Panfilova & Dmitry Rylov)
Junior Ice Dance winners: Russia (Sofia Shevchenko & Igor Eremenko)
September 20 – 24: JGP #4 in Minsk
Junior Men's winner: Alexey Erokhov
Junior Ladies' winner: Alexandra Trusova
Junior Pairs winners: Russia (Daria Pavliuchenko & Denis Khodykin)
Junior Ice Dance winners: United States (Christina Carreira & Anthony Ponomarenko)
September 27 – 30: JGP #5 in Zagreb
Junior Men's winner: Alexei Krasnozhon
Junior Ladies' winner: Sofia Samodurova
Junior Pairs winners: Russia (Polina Kostiukovich & Dmitrii Ialin)
Junior Pairs winners: Australia (Ekaterina Alexandrovskaya & Harley Windsor)
Junior Ice Dance winners: Russia (Anastasia Skoptsova & Kirill Aleshin)
October 11 – 14: JGP #7 in Bolzano
Note: There was no junior pairs event here.
Junior Men's winner: Matteo Rizzo
Junior Ladies' winner: Sofia Samodurova
Junior Ice Dance winners: Russia (Arina Ushakova & Maxim Nekrasov)
December 7 – 10: 2017–18 Grand Prix of Figure Skating Final in Nagoya[42]
Junior Men's winner: Alexei Krasnozhon
Junior Ladies' winner: Alexandra Trusova
Junior Pairs winners: Australia (Ekaterina Alexandrovskaya & Harley Windsor)
Junior Ice Dance winners: Russia (Anastasia Skoptsova & Kirill Aleshin)
Ice hockey
2018 Winter Olympics and Paralympics (Ice hockey)
February 10 – 25: Ice hockey at the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang[43]
Men's tournament: OAR; Germany; Canada. The Olympic Athletes from Russia defeated Germany 4–3 in overtime, to win their first Olympic gold medal. Germany gets the silver medal. Canada defeated the Czech Republic 6–4, to win the bronze medal.
Women's tournament: United States; Canada; Finland. The United States defeated Canada 3–2 in shootout, to win their second Olympic gold medal. Canada gets the silver medal. Finland defeated the Olympic Athletes from Russia 3–2, to win the bronze medal.
March 10 – 18: Para ice hockey at the 2018 Winter Paralympics in Pyeongchang[44]
United States; Canada; South Korea. The United States defeated Canada, 2–1, to win their third consecutive and fourth overall Para ice hockey Paralympic title. Canada won the silver medal. South Korea defeated Italy, 1–0, to win the bronze medal.
Kontinental Hockey League
August 21, 2017 – April 22, 2018: 2017–18 KHL season
Gagarin Cup: Ak Bars defeated fellow Russian team, CSKA Moscow, 4–1 in games played, to win their third Gagarin Cup title.
National Hockey League
October 4, 2017 – April 8, 2018: 2017–18 NHL season
Presidents' Trophy winners: Nashville Predators
Art Ross Trophy winner: Connor McDavid ( Edmonton Oilers)
December 16, 2017: NHL 100 Classic at TD Place Stadium in Lansdowne Park, Ontario
The Ottawa Senators defeated the Montreal Canadiens, 3–0.
January 1: 2018 NHL Winter Classic at Citi Field in Flushing, New York
The New York Rangers defeated the Buffalo Sabres, 3–2 in overtime.
January 27 – 28: 63rd National Hockey League All-Star Game at Amalie Arena in Tampa, Florida
All-Star Game: The Pacific All-Stars defeated the Atlantic All-Stars, 5–2.
Passing Challenge Winner: Alex Pietrangelo ( St. Louis Blues)
Save Streak Winner: Marc-André Fleury ( Vegas Golden Knights)
Puck Control Relay Winner: Johnny Gaudreau ( Calgary Flames)
Hardest Shot Winner: Alexander Ovechkin ( Washington Capitals)
Accuracy Shooting Winner: Brock Boeser ( Vancouver Canucks)
March 3: 2018 NHL Stadium Series at Navy–Marine Corps Memorial Stadium in Annapolis, Maryland
The Washington Capitals defeated the Toronto Maple Leafs, 5–2.
April 11 – June 7: 2018 Stanley Cup playoffs
Eastern Conference Finals: The Washington Capitals defeated the Tampa Bay Lightning, 4–3 (in games series), to win their second Eastern Conference title.
Western Conference Finals: The Vegas Golden Knights defeated the Winnipeg Jets, 4–1 (in games series), to win their first Western Conference title in their inaugural season.
May 28 – June 7: 2018 Stanley Cup Finals
The Washington Capitals defeated the Vegas Golden Knights, 4–1 in games played, to win their first Stanley Cup title.
June 22 – 23: 2018 NHL Entry Draft at American Airlines Center in Dallas, Texas
#1: Rasmus Dahlin (to the Buffalo Sabres from the Frölunda HC)
World ice hockey championships
December 4 – 9, 2017, March 17 – 23 & April 7 – 13: 2018 IIHF Women's World Championship Division II in Bled, Valdemoro & Sofia
Division IIA: 1st: Netherlands (22nd overall); 2nd: Great Britain (23rd overall); 3rd: North Korea (24th overall); 4th: Australia (25th overall); 5th: Slovenia (26th overall); 6th: Mexico (27th overall). Note: The Netherlands promoted to the 2019 IIHF Women's World Championship Division I Group B.
Division IIB: 1st: Spain (28th overall); 2nd: Chinese Taipei (29th overall); 3rd: Iceland (30th overall); 4th: New Zealand (31st overall); 5th: Turkey (32nd overall); 6th: Romania (33rd overall). Note: Spain promoted to the 2019 IIHF Women's World Championship Division II Group A.
Division IIBQ: 1st: Croatia (34th overall); 2nd: Belgium (35th overall); 3rd: South Africa (36th overall); 4th: Hong Kong (37th overall); 5th: Bulgaria (38th overall). Note: Croatia promoted to the 2019 IIHF Women's World Championship Division II Group B.
December 26, 2017 – January 5: 2018 World Junior Ice Hockey Championships in Buffalo[45]
Canada; Sweden; United States. Canada defeated Sweden 3–1, to win their 17th World Junior Ice Hockey Championship title. The United States won the bronze medal.
January 6 – 13: 2018 IIHF World Women's U18 Championship in Dmitrov[46]
United States; Sweden; Canada. The United States defeated Sweden 9–3, to win their 7th IIHF World Women's U18 Championship title. Canada won the bronze medal.
February 25 – 28 & April 16 – 22: 2018 IIHF World Championship Division III in Cape Town & Sarajevo
Division III: 1st: Georgia (41st overall); 2nd: Bulgaria (42nd overall); 3rd: Turkey (43rd overall); 4th: Chinese Taipei (44th overall); 5th: South Africa (45th overall); 6th: Hong Kong (46th overall). Note 1: Georgia promoted to the 2019 IIHF World Championship Division II Group B. Note 2: Hong Kong relegated to the 2019 IIHF World Championship Division III Qualification.
Division IIIQ: 1st: Turkmenistan (47th overall); 2nd: Bosnia and Herzegovina (48th overall); 3rd: United Arab Emirates (49th overall); 4th: Kuwait (50th overall). Note: Turkmenistan promoted to the 2019 IIHF World Championship Division III.
April 8 – 14: 2018 IIHF Women's World Championship Division I in Vaujany & Asiago
Division IA: 1st: France (10th overall); 2nd: Australia (11th overall); 3rd: Hungary (12th overall); 4th: Denmark (13th overall); 5th: Norway (14th overall); 6th: Slovakia (15th overall). Note: France promoted to the 2019 IIHF Women's World Championship Top Division.
Division IB: 1st: Italy (16th overall); 2nd: South Korea (17th overall); 3rd: Latvia (18th overall); 4th: Kazakhstan (19th overall); 5th: China (20th overall); 6th: Poland (21st overall). Note: Italy promoted to the 2019 IIHF Women's World Championship Division I Group A.
April 14 – 20 & 23 – 29: 2018 IIHF World Championship Division II in Tilburg & Granada
Division IIB: 1st: Spain (35th overall); 2nd: New Zealand (36th overall); 3rd: Israel (37th overall); 4th: North Korea (38th overall); 5th: Mexico (39th overall); 6th: Luxembourg (40th overall). Note 1: Spain promoted to the 2019 IIHF World Championship Division II Group A. Note 2: Luxembourg relegated to the 2019 IIHF World Championship Division III.
April 19 – 29: 2018 IIHF World U18 Championships in Chelyabinsk & Magnitogorsk[47]
Finland; United States; Sweden. Finland defeated the United States, 3–2, to win their 4th IIHF World U18 Championship title. Sweden won the bronze medal.
April 22 – 28: 2018 IIHF World Championship Division I in Budapest[48] & Kaunas[49]
Division IA: 1st: Great Britain (17th overall); 2nd: Italy (18th overall); 3rd: Kazakhstan (19th overall); 4th: Hungary (20th overall); 5th: Slovenia (21st overall); 6th: Poland (22nd overall). Note 1: Great Britain and Italy promoted to the 2019 IIHF World Championship Top Division. Note 2: Poland relegated to the 2019 IIHF World Championship Division I Group B.
Division IB: 1st: Lithuania (23rd overall); 2nd: Japan (24th overall); 3rd: Estonia (25th overall); 4th: Ukraine (26th overall); 5th: Romania (27th overall); 6th: Croatia (28th overall). Note 1: Lithuania promoted to the 2019 IIHF World Championship Division I Group A. Note 2: Croatia relegated to the 2019 IIHF World Championship Division II Group A.
May 4 – 20: 2018 IIHF World Championship in Copenhagen & Herning[50]
Sweden; Switzerland; United States. Sweden defeated Switzerland 3–2 in shootout, to win their second consecutive and 11th IIHF World Championship title. Switzerland gets the silver medal. The United States defeated Canada 4–1, to win the bronze medal. Note: Belarus and South Korea relegated to the 2019 IIHF World Championship Division I Group A.
Europe
IIHF Continental Cup
September 29, 2017 – January 14, 2018: 2017–18 IIHF Continental Cup
Champions: Yunost Minsk; Runner-ups: Nomad Astana; Third: Sheffield Steelers; Fourth: Ritten Sport. Note: Yunost Minsk has qualified to compete at the 2018–19 Champions Hockey League.
Champions Hockey League
August 24, 2017 – February 6, 2018: 2017–18 Champions Hockey League
JYP Jyväskylä defeated Växjö Lakers, 2–0, to win their first Champions Hockey League title.
Asia
IIHF Challenge Cup of Asia
December 12 – 17, 2017: 2018 IIHF U20 Challenge Cup of Asia in Kuala Lumpur
Malaysia; Kyrgyzstan; United Arab Emirates.
March 6 – 9: 2018 IIHF Women's Challenge Cup of Asia Division I in Kuala Lumpur
Malaysia; United Arab Emirates; Philippines.
March 8 – 11: 2018 IIHF Women's Challenge Cup of Asia in Kuala Lumpur
Chinese Taipei U18; New Zealand U18; Thailand.
March 24 – 29: 2018 IIHF Challenge Cup of Asia Division I in Kuala Lumpur
Malaysia; Macau; Indonesia.
April 3 – 8: 2018 IIHF Challenge Cup of Asia in Pasay, Metro Manila
Mongolia; Thailand; Philippines.
Asia League Ice Hockey
September 2 – December 24, 2017: 2017–18 Asia League Ice Hockey season
North America
Junior
OHL/ QMJHL/ WHL
September 21, 2017 – March 18: 2017–18 OHL season
Eastern Conference title winners: Hamilton Bulldogs
Western Conference title winners: Sault Ste. Marie Greyhounds
March 22 – May 13: J. Ross Robertson Cup
The Hamilton Bulldogs defeated the Sault Ste. Marie Greyhounds, 4–2 in games played, to win their first J. Ross Robertson Cup title.
September 21, 2017 – March 18: 2017–18 QMJHL season
West Division & Jean Rougeau Trophy winners: Blainville-Boisbriand Armada
East Division winners: Rimouski Océanic
Maritimes Division winners: Acadie–Bathurst Titan
March 22 – May 13: President's Cup
The Acadie–Bathurst Titan defeated the Blainville-Boisbriand Armada, 4–2 in games played, to win their second President's Cup title.
September 22, 2017 – March 18: 2017–18 WHL season
East Division & Conference winners: Moose Jaw Warriors
Central Division winners: Medicine Hat Tigers
British Columbia Division winners: Kelowna Rockets
USA Division winners: Everett Silvertips
March 22 – May 13: Ed Chynoweth Cup
The Swift Current Broncos defeated the Everett Silvertips, 4–2 in games played, to win their third Ed Chynoweth Cup title.
May 18 – 27: 2018 Memorial Cup at Brandt Centre in Regina, Saskatchewan
The Acadie–Bathurst Titan defeated the Regina Pats, 3–0 , to win their first Memorial Cup title.
College
NCAA ( Division I)
March 10 – 18: 2018 NCAA National Collegiate Women's Ice Hockey Tournament (Frozen Four at Ridder Arena in Minneapolis, Minnesota)
The Clarkson Golden Knights defeated the Colgate Raiders, 2–1 in overtime, to win their second consecutive and third NCAA Division I Women's Ice Hockey national title.
March 23 – April 7: 2018 NCAA Division I Men's Ice Hockey Tournament (Frozen Four at Xcel Energy Center in St. Paul, Minnesota)
The Minnesota–Duluth Bulldogs defeated the Notre Dame Fighting Irish, 2–1, to win their second NCAA Division I Men's Ice Hockey national title.
Women's
Clarkson Cup
March 25: 2018 Clarkson Cup in Toronto, Ontario
The Markham Thunder defeated the Kunlun Red Star, 2–1 in overtime, to win their first Clarkson Cup title.
National Women's Hockey League
March 25: 2018 Isobel Cup in Newark, New Jersey
The Metropolitan Riveters defeated the Buffalo Beauts, 1–0, to win their first Isobel Cup title.
Senior
Allan Cup
April 9 – 14: 2018 Allan Cup in Rosetown
The Stoney Creek Generals defeated the Lacombe Generals, 7–4, to win their first Allan Cup title.
Other ice hockey tournaments
Development Cup
September 30 – October 1, 2017: 2017 Development Cup in Canillo
Morocco; Ireland; Portugal. Morocco defeated Ireland, 11–4, to win their first Development Cup title.
Luge
2018 Winter Olympics (Luge)
February 10 – 15: Luge at the 2018 Winter Olympics in Pyeongchang[51]
Men's singles winners: David Gleirscher; Chris Mazdzer; Johannes Ludwig
Women's singles winners: Natalie Geisenberger; Dajana Eitberger; Alex Gough